O czym należy pamiętać uprawiając bieganie ?


Uprawianie biegania

Poniżej przedstawiam Wam, jakich zasad należy przestrzegać zanim zaczniemy uprawiać bieganie ?

     Bieganie jest rodzajem aktywności fizycznej, podczas wykonywania której zaangażowane jest całe nasze ciało. Bieganie angażuje zarówno zewnętrznie Twoje ciało, jak i wewnętrznie. Mam tu na myśli szczególnie układ sercowo-naczyniowy.

Bieg jest naprawdę uzdrawiający, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zmniejsza ciśnienie tętnicze i cholesterol, normalizuje przemianę materii, poprawia pracę układu żołądkowo-jelitowego, wzmacnia kręgosłup, mięśnie oraz stawy.

Bieg to jeden z najlepszych sposobów podwyższenia odporności organizmu na różne infekcje, wspaniały czynnik pozwalający osiągnąć młodość i zdrowie…

Bieganie ma wpływ także na to, jak się czujemy ? W slangu biegaczy istnieje pojęcie euforia biegacza, stan który charakteryzuje się świetnym samopoczuciem oraz subiektywnym odczuciem posiadania niesamowicie ogromnej ilości energii pod czas biegu, bezpośrednio po biegu i jeszcze trzy, cztery godziny po wysiłku fizycznym…

Tak że wszystkie te korzyści opisane powyżej, zapewniają biegowi ogromną popularność. Jednak zanim zaczniemy biegać… należy uwzględnić możliwości i specyfiki swojego organizmu ? A mianowicie trzeba pamiętać o tak zwanej głównej zasadzie – stopniowego zwiększania obciążenia ! Wiele osób zaczeło biegać nie po to, by zyskać zdrowie, a po to, by szybko zrzucić zbędne kilogramy.

I co się dzieje ? Niewytrenowany… Zanieczyszczony organizm otrzymuje zbyt dużą dawkę obciążenia i nie wytrzymuje…

Na temat oczyszczania organizmu napiszę w następnym swoim artykule ?

Chciałbym wszystkim osobom doradzić, żeby wyrobili w sobie nawyk umiarkowania. To znaczy, że powinniście przestrzegać umiarkowania we wszystkim:

jedzeniu, piciu, obciążeniach i wysiłku fizycznym itp…

 

No i teraz już podaje 11 Zasad ! O których należy pamiętać… zanim

zaczniecie biegać ?

1. Dopasuj odpowiednie obuwie ze zgrubieniem pod piętą i nie bardzo ciasne, ale też nie za bardzo luzne.

2. Biegaj lepiej po ziemi lub trawie, amortyzuje to bardziej mięśnie i stawy.

3. Nie biegaj po asfalcie ! Można sobie uszkodzić stawy, a z czasem może to doprowadzić do zapalenia stawów.

4. Jeśli wcześniej nie trenowałeś… ,to przebiegnij najpierw 50 – 100 metrów i na przemian z chodem.

5. Biegnij sobie lekko, swobodnie, maksymalnie rozluzniając mięśnie i maksymalnie skracając krok…, a następnie wykonujemy drobny skok i odbywa się uderzenie na piętę…, w wyniku czego kontruderzenie przemieszcza w górę strumień krwi w naczyniach.

I jako , że mam do czynienia z masażami… muszę stwierdzić, że taki masaż wspaniale wzmacnia ścianki naczyń i zapobiega odkładaniu się w naczyniach cholesterolu…, a w stawach soli…

6. Jak chcecie się lepiej spocić !, lub oczyścić organizm z toksyn, a przez to jeszcze zgubić więcej kalorii…, starajcie się biegać w ubraniu.

7. Po biegu należy poleżeć przez jakiś czas…, nogi należy ułożyć powyżej poziomu serca ? I takie ułożenie ciała pomorze zapobiec zawałowi serca !

Chodzi o to, że 70% krwi znajduje się poniżej poziomu serca i nie jest łatwo sercu pompować ją do góry. Zwłaszcza podczas biegu… krwiobieg zwiększa się i dlatego po biegu należy dać sercu wypocząć.

8. Biegaj sobie wieczorem, tylko w 2 – 3 godziny po jedzeniu…

9. Bieg zawsze powinien przynosić Ci radość,

a nie zamieniać się w ciężką i monotonną pracę…

10. Staraj się biegać samemu… Stan zdrowia i przygotowanie fizyczne mogą być u każdej osoby różne oraz indywidualne…

Takie czynniki wpływają na szybkość i tempo biegu…

11. Na koniec polecam biegać co drugi, trzeci dzień to daje maksymalny i uzdrawiający efekt w organizmie ?

Jeżeli systematycznie będziecie uprawiali bieganie, dostosujecie sobie do własnych potrzeb te zasady czy porady , to po pewnym czasie systematycznego treningu tlenowego, większość z Was… ustabilizuje sobie przede wszystkim ciśnienie, wzmocni mięśnie i stawy, będzie mieli stabilną kondycję oraz powróci zdrowie na wiele miesięcy czy nawet lat…

Napisz co sądzisz o tym artykule ?

Jakie jest Twoje zdanie na temat takich zasad i porad ?

Czy Ty też stosujesz takie zasady i porady ?

Serdecznie zapraszam do pozostawienia poniżej komentarza.

Pozdrawiam

Trener dla Ciebie

Tomasz Andrzejewski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *